Sigorta Hukuku

Anasayfa » Sigorta Hukuku
çanakkale sigorta avukatı

Büromuz, sigorta sözleşmesine taraf olan kişiler ile sigortacılık faaliyeti ile uğraşan kurumlar arasında yaşanan uyuşmazlıklar başta olmak üzere her türlü sigorta türünde karşılaşılan sorunların çözümü sağlanmaktadır.

Sigorta, genel tanımı ile gerçekleşmesi muhtemel riskler sonucu doğabilecek zararları gidermek ve finansal olarak sigorta ettirenin zarardan önceki hale dönebilmesi için kullanılan mali bir araçtır. Sigorta bir mali bir araç olmasının yanı sıra günümüzde artık gereklilik haline de gelmiş durumdadır

Bir Sigorta yaptırabilmek için Sigortacı ve Sigorta ettiren arasında hukuken bir Sigorta Sözleşmesi’nin varlığı gerekmektedir. Sigortacı, gerçekleşmesi muhtemel bir zararın doğması durumunda(deprem,sel,kaza,yangın,ölüm vs.) Sigorta Ettiren’e, belirli bir teminat dahilinde ya da teminat sınırı olmaksızın ödeme yapmayı, Sigorta Ettiren de bu güvenceye karşılık Sigortacıya belirli bir prim(edim) ödemeyi kabul ve taahhüt etmektedir.

Kişi ve kurumlar her zaman risk (riziko) adı verilen ve ne zaman nerede gerçekleşeceği belli olmayan zarar tehdidi altındadırlar. Sigortacı, risklerin/rizikolarının gerçekleşmesi halinde doğan zararı karşılar, böylece zarar görenin geleceğinin maddi açıdan belirli hale gelmesini ve hatta bazı durumlarda finansal açıdan eski hale gelmesini sağlar. Sigorta kişi ve kurumlara yapmış oldukları faaliyetlerde ya da genel yaşantılarında güven verir, böylece geleceğin koruma altında olarak planlanmasını mümkün kılmaktadır.

Sigortanın günümüz koşullarında gerekliliği ve önemi göz ardı edilemeyecek kadar büyük olup, herhangi bir sigorta sözleşmesinden dolayı sigortacı ve sigorta ettiren de kendi aralarında anlaşmazlıklar yaşayabilmektedir. İş bu kapsamda tarafların alanında uzman hukukçulardan destek alarak sorunları en kısa ve hızlı yoldan çözmeleri gerekmekte ve daha büyük zararların ortaya çıkmasının engellenmeleri gerekmektedir.

Çanakkale Tazminat Avukatı

Whatsapp
Çanakkale Avukat
Çanakkale Avukat
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?